top of page

פרסומים

מה בין פרויד למרתה גראהם-בין מציאות לאובדנה,בין נוירוזה לאמנותה של גראהם

המאמר נכתב מתוך התבוננות בגראהם ובטכניקה שהיא פיתחה, ראשית, כפי שמקשיבים לפציינט, בלי תביעה  לפרשנות ולאחר מכן, בראי הפרשנות של 'אובדן המציאות' על-פי פרויד.

מרתה גראהם (1894-1991) הייתה בת 95 במותה. רקדנית וכוריאוגרפית מודרנית אמריקאית, מהחשובות במאה ה-20, מייסדת טכניקת המחול המודרני המובנית הראשונה, שנקראה על שמה. היא הייתה רקדנית במשך 70 שנה, כוריאוגרפית ל- 180 עבודות והשפיעה רבות על כל יוצרי המחול במאה ה-20, בעיקר בארה"ב, אך גם פה בארץ..."

להמשך המאמר 

"...עוד בטרם ידע האדם לעשות שימושים בחומרים על מנת להביע את עצמו הוא ידע להשתמש בגופו כאמצעי הבעה (זכס). הוא יצר בגופו וארגן בו זמנית את פעולותיו בזמן ובמרחב, ובאמצעות הפעילות התנועתית קיים חיי יצירה מתמדת של עצמו ושל העולם. בתחילה העולם היה בדמותו ואט אט הפך לריאלי מופרד ומובחן ממנו כך שיכול היה לבוא עימו במגע של גומלין. כמו האדם, כך גם הרקדן והילד הנע והרוקד, מקיימים בתוכם את הפרדוקס הוויניקוטיאני "אני בורא את העולם והעולם הוא אני, ולמרות שהוא ישנו שם לפני ולעצמו, הוא נותן את עצמו בידי ובשבילי, כדי לברוא אותו" (בהשראת ויניקוט, 1971)..."

להמשך המאמר 

משחקי תנועה בחומר ובגוף כאמצעים מעצימים בתהליכי התפתחות

התקשרות בטוחה החל מהריון, לידה ועד גיל שנתיים וחצי תשתית להתפתחות נורמטיבית

"...ילדים נמצאים בתהליך של שינויים מואצים מרגע היוולדם. התנהגות שתיחשב נורמאלית בשנה הראשונה בחייו של התינוק לא תיחשב נורמאלית בשנתו השנייה וכן הלאה. לפיכך, תמונת ההתנהגות הנורמטיבית של תינוקות וילדים משתנה בכל גיל. לכן יש חשיבות רבה להבין ולהכיר את המאפיינים ההתנהגותיים של השלבים ההתפתחותיים הראשוניים של הילד, שלהם יש השלכה מכרעת לגבי התנהגותו התקינה העתידית. הצצה אל עולם המושגים של שלבי ההתפתחות הראשוניים של הילד יכולה לסייע להורים להיות מודעים לתהליכי הגדילה הנורמטיביים ולתגובות הרצויות מצידם כלפי ילדיהם בראשית דרכם..."

להמשך המאמר 

הרקדן- האם מדובר

בפסיכוזה אורדינארית?

בהשראת הסרט על סרגיי פולונין,

"...בביקורת עכבר העיר על סרט הרקדן מאת סטיבן קנטור כתוב כי "סרגיי פולונין מופיע במלוא הדרו מעוטר בקעקועים, סמים וכישרון מהפנט. הסרט מנסה להציג  את שורשי הפלא וההרס העצמי". פולונין נולד בחרסון אשר בדרום אוקראינה של 1989 למשפחה דלת אמצעים, לפחות כמו כל השכונה בה גדל. "כבן יחיד הוא הפך לפרויקט המשפחתי, משקיע את כל זמנו בריקוד, בעוד אמו, אביו ואפילו סבתו משקיעים את כל הונם בעתידו המקצועי. המשפחה הקטנה והמלוכדת אף נאלצה להתפצל בחיפוש אחר מקורות פרנסה למימון לימודי הבלט של סרגיי הצעיר..."

להמשך המאמר 

כל הזכויות שומרות לאורית ארז, אין לשכפל, להעתיק
מבלי לקבל אישור 

"...מחקרים וסקרים רפואיים מעידים על שכיחות רבה של לקויות/קשיים בלמידה, כמו גם על הפרעות בקשב  בילדים ובמתבגרים. ילדים אלה מתקשים בתפקוד היומיומי הדורש כישורי חיים בסיסיים. הם מתקשים בלימודים, ביחסי אנוש, בחשיבה, ברגש ובתפקוד מוטורי. מסתבר, כי לקשיים בתפקוד המוטורי מתלווים עם הזמן גם ליקויים רגשיים, חברתיים ולימודיים. תדיר מושמעת הטענה, כי מיומנויות מוטוריות תורמות באופן משמעותי להתפתחות התקינה בתחום הרגשי, החברתי, והחשיבתי של ילדים. מאידך, ליקויים מוטוריים מונעים או מעכבים את ההתפתות בתחומים האחרים...."

להמשך המאמר 

אימון להתמודדות עם קשיי קשב וריכוז ופיתוח כישורי למידה

אצל מתבגרים

הכל התחיל בקיבוץ: 
טיפול עצמי בחרדות
באמצעות אימון מוטורי - סיפור אישי

".... לא כל  ילד עובר בגיל ארבע חוויה מכוננת  שבהשפעתה יכתוב  בעתיד את עבודת הדוקטורט שלו, לא כל ילד יכול להרשות לעצמו לעשות את מה שהוא צריך באמת כדי לטפל בעצמו כפי שארע לי .

לנצח את הפחד : נולדתי בקיבוץ דן בו, כמו בכל קיבוצי השומר הצעיר, הייתה נהוגה לינת ילדים בבית ילדים ולא בבית ההורים. בכל יום היינו מבקרים את הורינו למשך שלוש שעות בלבד, וחוזרים לבית הילדים ללינת הלילה ולשאר ענייני החיים. רבות דובר על הלינה המשפחתית ולא אדון בה כאן, אלא בחוויה שלי כילדה שחייה בבית הילדים רחוק מהוריה..."

להמשך המאמר 

bottom of page